Neden Siyaset Yapmalı?-1

Takvim yaprakları birbirini kovalıyor ve bir şekilde geçiyor zaman. Ülke gündemi her geçen gün değişiyor ve/veya genişliyor. Bu süreçte her bireyin kendisini ilgilendiren konu sayısı da gündemi takip etme zorunluluğu da artıyor. Gündemi takip etmenin bir ileriki aşaması ise gündemi bizzat belirlemekten geçiyor. Gündemi belirlemenin farklı yolları var ancak bunun en kolay yolu siyaset yapmaktan geçiyor.

Bir siyasi partiye üye olup aktif görev alırsanız başlıyor siyasi hayatınız. Yeni arkadaşlar edinip yeni dostluklar kuruyorsunuz. Evinize, okulunuza, işinize çok uzak olup siyasete girmeseydiniz hiçbir şekilde tanışamayacak olduğunuz bir çok insanla geniş bir aile oluşturuyorsunuz. Derdiniz dertleri, dertleri derdiniz oluyor. Farklı yaşam standartlarına sahip arkadaşlarınızla hiçbir sıkıntı yaşamadan bir araya gelebiliyorsunuz. Bölgenizde söz sahibi olup, projelerinizi uygulamaya dökme imkanına kavuşuyorsunuz.

Tanınıyorsunuz! Tanınmanın getirdiği ölçüde kendinizde bilgi eksikliği hissederek daha fazla geliştiriyorsunuz kendinizi. Hiyerarşik yapıyı bozmayacak şekilde komut alıyor ve komut veriyorsunuz. Liderlik vasıflarınızı geliştiriyorsunuz. Bazı insanlar, siyasi partilerin bazı görüşlerinin yanlış olduğunun ileride ortaya çıkmasından sonra rezil olacaklarını, vicdani rahatsızlık duyacaklarını, yanlıştan sorumlu tutulacaklarını söyleyerek siyasetten kaçıyorlar. Ancak şu unutulmamalıdır ki her insanın her konuda kendi görüşü olabilir. İnsanlar siyasette kişisel görüşlerini yerine getirebilmek için gerekli konumlara yükselmek zorundadırlar. Bunun ilk şartı da neresinde olursa olsun bir şekilde siyasi partide aktif görev almakla başlar. Siyasi partide görev almadan, partilerin başındakilerden başka kimsenin kişisel görüşünü ifade edip uygulayamayacağını düşünenler siyasi partilere haksızlık etmektedir. Ki zaten bu görüştekiler daha çok; her şeye muhalefet olan, her ideolojinin açığını kollayan, ülke hayrına hiçbir icraatı olmayan kişilerdir. Konuşarak sadece kendilerini tatmin ederler. Lafın ötesine gidemezler… Yazık!

Siyasi partide aktif görevi olanlara en çok sorulan sorular; görevleri karşılığı ücret alıp almadıkları ve partinin iş bulma olanakları üzerinedir. Siyasi partide personel olarak çalışmadığınız sürece ücret almazsınız. Ancak uzun vadede düşünülürse ücret almamanın kişi açısından ne kadar doğru olduğu görülecektir. Eğer görev için ücret verilseydi başkalarının gözünde partiniz için karşılıksız hiçbir iş yapmamış olacaktınız. Ayrıca ücret almasanız bile siyasette olduğunuz için zamanla çevreniz ister istemez genişlemiştir. Çevrenizdekiler, sizin alanınızda bir iş konuşulduğu zaman hemen işi size paslarlar… İş konusunda hiçbir parti iş ve işçi bulma kurumu gibi çalışmaz. Parti mensubu olan işverenler, elemana ihtiyaç duydukları zaman bunu partiye bildirir ve parti içinde kulaktan kulağa o iş imkanı yayılır. İsteyenler söz konusu işverenin şirketine parti referansı ile başvuru yaparlar.

Siyasi partide görev almak, aktif bir dernek üyesi misali çalışmanızı da gerektirir. Bu çalışmalar hem sizi manevi olarak rahatlatacaktır hem de bölge halkı sizden ve partinizden memnun kalacaktır. Siyasette hedefi olanlar, eğer parti için samimi çalışırlar ise kendiliğinden parti içinde öne çıkar ve yükseltilirler. Bu durum yerelde ehil olmaktan başlar ve ülke genelinde söz sahibi olmaya kadar gider. Ancak genel kaide şudur ki kimse siyasi partide görev almadan oturduğu yerden ülkesi için karar alamaz ve uygulanmasını da dayatamaz. Eğer bu ülke için benim de proje ve fikirlerim var diyorsanız siyasete bir yerden başlamak zorundasınız…

Selman ÇELİK