%50 Neye Tekabül Eder?

TBMM 24. dönemi için yapılan Türkiye genel seçimlerini yaklaşık %50 oy oranı ile AK Parti kazandı. İstatistikleri altüst edecek şekilde Türkiye tarihinde ilk kez bir parti üç kez üst üste iktidar olurken oylarını da durmaksızın yükseltti. Peki %50 nelere engel olacak, nelerin kapısını aralayacak?

AK Parti’nin başlıca seçim vaadi olan yeni anayasa için değerlendirmek gerekirse, özellikle güneydoğu anadolu bölgesinden bağımsızların (BDP) önceki seçime göre daha fazla sayıda milletvekili çıkarması ve YSK’nın illere göre milletvekili sayılarını tekrar düzenlemesi üzerine, yeni anayasa için AK Parti iktidarı 326 milletvekili ile tek başına karar alamayacak. Daha önceki genel seçimlerde %47 oy almasına karşın 341 milletvekili çıkaran AK Parti, halihazır durumda muhalefet partileri ile uzlaşma yolu arayacak. Zira, ilgili değişikliklerin direkt kabülü için 367 milletvekiline ihtiyaç var. Aksi taktirde yeni anayasanın referanduma götürülebilmesi için de en az 330 milletvekili gerekiyor.

Ülke genelinde istikrar açısından bakıldığında, %50 oy ile üçüncü dönemine giren bir iktidar parti, önceki dönemlerinden daha emin adımlarla yol alacaktır. Diğer perspektiften bakıldığında ise muhalefet partileri de bu kemikleşmiş iktidara karşı daha fazla çalışacak, bilahare pozitif muhalefet yönünde ivme kazanacaktır. Partiler arası ucuz polemikler yerine projelerin yarıştırılması ne güzel olurdu değil mi?

Ve yurtdışı penceresi… Uluslararası arenada her geçen gün daha fazla saygınlık kazanan Türkiye, AK Parti’nin %50 oyla ülke içindeki siyasi istikrarı devam ettirmesiyle doğru orantılı olarak; hem dünya konjönktüründeki yerini korumuş olacak hem de daha fazla yabancı yatırımcı için cazibe merkezi olma özelliğini sürdürecektir.

Peki ya darbe ihtimalleri? Bir ülkede darbe yapılmadan önce siyasi istikrarsızlığın aşikar olması ya da en azından ihtimaller dahilinde tartışılabilir olması şarttır. Elbette ki %50 oy oranı, darbe sevdalılarına vurulmuş en büyük tokat olacaktır. Zira; bu antidemokratik zihniyet, darbe zemininin oluşturulabilmesi uğruna yıllar sürecek yeni planlar yapmak durumunda kalacaktır.

Resmin geneline bakmak gerekirse, %50 oy oranı AK Parti’ye 5.000.000 yeni seçmen kazandırmakla beraber yeni sorumlulukları ve birçok zorluğu da beraberinde getirmiştir. AK Parti’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la yürüteceği bu son iktidar dönemi (AK Parti tüzüğüne göre bir milletvekili en fazla üç dönem üst üste aday olabilmektedir.) öncekilerden çok daha çetin geçecektir.

Selman ÇELİK