Yarının Teknolojisi

1950lerden sonra başlayan teknolojik reformların ışığında yeni bir dönemin eşiğindeyiz. Sanılanın aksine teknolojik milat henüz gerçekleşmiş değil. Peki bizi neler bekliyor, ne gibi değişikliklerle yaşam kalitemizi artıracağız?

Kolay olmayacak belki ama ciddi değişikliklerle karşı karşıya kalacağız. Cam, plastik vb. yüzeyler ekran ve dokunmatik klavyelere hatta mouselara dönüşecek. Artık monitör, klavye ve mouse ihtiyacımız ortadan kalkacak. Bu yüzeyler de kendi aralarında her türlü fonksiyona programlanabilecek. Mobil cihazlarımızın günışığı ile şarj edilebilmesi ile şarj aletleri tarihe karışacak. Kapalı ortamlarda dahi daylight özellikle ışık yayan bir ampülün altında telefon, laptop, fotoğraf makinası ya da kameramızı şarj edebileceğiz. Kitap okuma alışkanlığımız değişecek. Yeni çıkan bir kitabın arkasındaki barkodu mobil cihazımıza okutarak kitabın sesli versiyonunu satın alabileceğiz. Yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan fiberoptik internet de hızla yok olacak ve artık her konutta kablosuz uydu bağlantıları üzerinden 1 Gbit ve üzerinde hız ile internette surf yapacağız. Bir dakika içerisinde DVD yada Bluray kalitesinde bir filmi download edebileceğiz.

Veri depolama işi tamamen internet ortamına taşınacak. USB bellek ve harici diskler tarih olacak. Yanımızda herhangi bir cihaz taşımadan heryerden rahatça verilerimize ulaşabileceğiz. Uzak masaüstü sistemlerinin de gelişmesinin akabinde herhangi bir bilgisayardan evdeki bilgisayarımıza hızlıca bağlanabileceğiz. Bilgisayar ve konsol oyunları tamamen yeniden biçimlendirilecek. Artık elimizde bir kumanda, klavye vb. bir cihaz olmadan vücut ve zihin hareketleri ile komut verecek ve etrafımızı 360 derece kaplayan 3D ekranların arasında gerçeklik hissinin tadına varacağız. Katlanabilir incelikte kumaş televizyonlar hayatımızın bir parçası haline gelecek. Seyahat için bavul hazırlarken televizyonumuzu da katlayıp içine atacağız.

Sürekli gelişen nano teknoloji özellikle sağlık sektöründe çığır açan tedavilerin geliştirilmesine imkan sağlayacak. By-pass vb. ciddi ameliyatlar yerini enjektörle kana karıştırılan smart çiplere bırakacak. Her bebek, doğumundan sonra dışarıdan farkedilemeyecek şekilde dijital yolla işaretlenecek ve bu sayede herkesin bir dijital kimliği oluşturulmuş olacak. Ömürboyu gidilen her resmi kurumda dijital kimlik üzerinden kişinin özlük bilgilerinin temini (hüviyet bilgilerinin yanısıra anlık boy, kilo vb. değerlerin ölçümü), hayati fonksiyonlarının kontrolü ve istatistikleri sağlanacak.

Yukarıda bahsi geçen bulguların tamamına yakını günümüzde dünya çapında pilot bölgelerde denenmektedir. Zamanla kusur ve eksiklerin de giderilmesi ile bunlar gibi daha nice değişimler istesek de istemesek de hayatımızda yer edecek gibi görünüyor.

Selman ÇELİK