Terörü Bitirmeye Dair…

Günaşırı şehit vermekten kalpler aşınmaya başladı. Kayıtsız kalamayız ama ne yapabiliriz terörü bitirmek için? Terörü bitirmek elbette imkansız da olsa eylemlerin sadece fevri gerçekleştirildiği günlere erişmek (organize teröre dur demek) mümkün olabilir.

Terör akıl dinlemez, ancak akıl terörü yönlendirebilir. Çözüme ulaşabilmek için öncelikle sorunu özümsemekte fayda var. Türkiye’de terörün diğer adı PKK’nın (Partiya Karkerên Kurdistan – Kürdistan İşçi Partisi) iskeletine odaklanıldığında ağaç-misal bir hiyerarşi yerine Filozof Deleuze ve Psikanalist Guattari’nin birlikte tanımladığı rizom-misal yapılanma görülmektedir. Ağaç-misal ideolojilerde fikirler birçok kökten gelerek tek bir gövdede olgunlaşır ve ardından dalların oluşumuyla farklı fikirler de gövdeye entegre olur ve denge sağlanır. Bu tür ideolojilerde kökler ya da gövdeye yapılacak operasyonlar hedefi ortadan kaldırmaya kafidir. Ancak rizom-misal yapılanmalarda kökler farklı bölgelerde birden çok gövde oluşturur. Böylelikle gelecek saldırılara karşı sadece bütünün bir bölümünün feda edilmesi öngörülmüştür, zira diğer kökler zamanla yeni gövdelerin oluşumuna ortam hazırlayacaktır.

PKK’nın rizom-misal yapılanması göze alındığında, nokta atış askeri operasyonların etkisi olsa da örgütün köklerinin farklı farklı bölgelerde yer alıp yeraltındaki işlevinin de yerüstünden fazla olması tümden çözüme ulaşılamayacağına işarettir. Bu durumda izlenecek en mantıklı yol, köklerin birbiri arasındaki sıkı bağlar düşünülerek, kaleyi içten fethetmek olacaktır. Nasıl küçük yörelerde haberler çabuk yayılırsa, küçük psikolojik bir hamle de bağların sıkılığından ötürü tüm örgüte yayılacak ve sonuca daha kolay ulaşılacaktır. Misalen, Kandil Dağı ve civarında geçtiğimiz senelerde eve dönüş yasasını anlatan ve teslim olmayı özendiren broşürler helikopterler kullanılarak arazilere rastgele bırakılmıştır.

Psikolojik harekatların etkisini göstermesinin ardından bir ileri adım olarak terör örgütünü silahsızlandırma ve ekonomik ambargoya maruz bırakma yolu izlenebilir. Bunun için de gayet tabi olarak terör örgütüne finansmanlık yapan ülkelerle masaya oturulup devletin bekası doğrultusunda gerekirse devlet sırrı olarak kalacak anlaşmalar yapılabilir. Dünya Konjonktüründeki pozisyonunuz zirve olmadığı sürece ülkesel devamlılık ve yaptırımlarınız, süreci iyi okumanıza ve bu anlaşmalardaki menfaatlerinize bağlıdır. Milliyetçi çıkışlarla anlaşma yolunu tıkamak ancak daha fazla körpecik mehmetçiğin kaybına sebep olacaktır.

Selman ÇELİK