Biz Başakşehir Çocuğuyuz!

Sene 95! Şimdiki Başbakanımız ve zamanın İBB Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN çizmelerini giyer ve kurmaylarıyla İkitelli’ye ayak basar. Belediyecilik tarihinde devrim yapmaktan öte yeni bir yuva kurmaktır hedefi… ve ilk adım atılır: İkitelli Başak Konutları!

İmkanların kısıtlılığına rağmen verilen sözler tutulur ve evler sahiplerine teslim edilir. Zamanla binalardaki perdelerin sayısı artar ve sonrasında bölgenin adı değiştirilir: Başak Konutları 1. Etap! Artan ilgi sonucu Başak Konutları 2. Etap projesine başlanır. Akabinde Başak Konutları 3. ve 4. Etap projelendirilmesi yapılır ancak 3. Etap’ın proje aşamasında devri sonucu adı değiştirilir. Bu aşamada Başak Konutları adı değiştirilerek kısaltılır ve son halini alır: Başakşehir. Aslında 4. Etap Başakşehir’in bölgesel olarak üne kavuşmasını sağlayan asıl projedir diyebiliriz. Ancak sonrasında 5. Etap projelendirilir ve Başakşehir artık büyük bir mahalle olmuştur.

Küçükçekmece ve Esenler ilçeleri tarafından paylaşılamayan Başakşehir Mahallesi, 2009 yerel seçimlerine İstanbul’un yeni ilçelerinden biri olarak girer. Artık etrafındaki sitelerle birlikte Merkez Başakşehir, Bahçeşehir ve orta mahalleler olmak üzere üç ana bölgeden oluşan bir ilçe olmuştur. 1995’te yaklaşık 15.000 kişinin yaşamı için planlanan İkitelli Başak Konutları, 2012 yılında İstanbul Başakşehir İlçesi olarak 316.000 nüfusu geçmiştir.

İşte biz de tam bu değişim sürecinde devreye giriyoruz. Çünkü biz, birçok ilk ve sonları yaşamış Başakşehir’in ilk çocuklarıyız! Şöyle ki:

Biz; Bler-Dler futbol maç serileri, dokuzaylık, almankale, tekkale, cabbar-basket, simit-yakalamaç, cips-kola-kilit, futbol kartları, misketler, tasolar, powerrangers, pokemon, digimon, thusubasa, windows 95-98, Ericsson-A118, 56K-internet, 146-paralı-internet, super-mario, dave, prince, bomberman, volfied, lotus, doom, duke-nukem-3d, casio F-91w, sanal-bebek, Peugeot-J9 ve daha nicesiyle büyümüş çocuklarız.

Biz, sobalı evlerden merkezi ısıtma sistemli kaloriferli evlere geçişin şahitleriyiz.

Biz, şohben gören son nesillerdeniz.

Biz, bilgisayarın hayatında yeni dönem açtığı çocuklardanız.

Biz, atari kasedi ortaklığı yapan ilk ve son çocuklarız.

Biz, AVM niteliğinde alışveriş çarşısı görmüş ilk çocuklarız.

Biz, bisiklet süsüne para veren son çocuklardanız.

Biz, asansör gören ilk çocuklarız.

Biz, siyah-beyaz televizyon gören son çocuklardanız.

Biz, renkli ekranlı cep telefonu hayal etmiş çocuklarız.

Biz, evinin yanında çocuk parkı ve spor sahası olan ilk çocuklarız.

Biz, okuyan muhafazakar gençlerin ilk kitlesel örneğiyiz.

Biz, toplu konut çocuğuyuz.

Ve biz, özetle Başakşehir Çocuğuyuz!

Selman ÇELİK